From Wikipedia, the free encyclopedia
Women's team at the 1998 Asian Games Venue Thammasat Tennis Field Dates 11–13 December 1998 Competitors 34 from 7 nations
South Korea Kang Ji-sook, Lee Mi-hwa, Lee Mi-kyung, Yang Kum-yo, Yoon Sun-kyung Japan Naoko Higashi, Satoko Ishikawa, Yuko Miyaji, Shino Mizukami, Tomoka Oku Chinese Taipei Chang Shu-chuan, Cheng Shu-chen, Hsu I-chia, Lin Li-jung, Lin Mei-ling
The women's team soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place between 11 and 13 December 1998, at the Thammasat Tennis Field.
Schedule [ edit ]
All times are Indochina Time (UTC+07:00 )
Date
Time
Event
Friday, 11 December 1998
10:15
Round robin
Saturday, 12 December 1998
08:30
Round robin
13:40
Semifinals
Sunday, 13 December 1998
09:00
Finals
Results [ edit ]
Round robin [ edit ]
Pos
Team
Pld
W
L
MF
MA
MD
Qualification
1
South Korea
3
3
0
9
0
+9
Semifinals
2
China
3
2
1
6
3
+3
3
Thailand
3
1
2
3
7
−4
5th–6th place
4
Mongolia
3
0
3
1
9
−8
Yoon Sun-kyung / Lee Mi-hwa
5–4
Bai Xia / Liu Ya
Kang Ji-sook
4–3
Luo Xiaojie
Yang Kum-yo / Lee Mi-kyung
5–0
Luo Xiaojie / Cao Lei
Panadda Sunthornkalam / Walaiwan Salakhontanawat
3–5
Myagmaryn Bolorkhishig / Düürenbayaryn Mönkhtuyaa
Sawitre Naree
4–1
Düürenbayaryn Mönkhtuyaa
Sawitre Naree / Nuttayanee Thanowsri
Myagmaryn Bolorkhishig / Tömörbaataryn Batchimeg
Tanikarn Jala
4–0
Nyangaryn Enkhmaa
Kang Ji-sook / Lee Mi-hwa
5–4
Sawitre Naree / Nuttayanee Thanowsri
Yoon Sun-kyung
4–0
Sawitre Naree
Yang Kum-yo / Lee Mi-kyung
5–3
Tanikarn Jala / Walaiwan Salakhontanawat
Luo Xiaojie / Liu Ya
5–0
Nyangaryn Enkhmaa / Tömörbaataryn Batchimeg
Cao Lei
4–0
Myagmaryn Bolorkhishig
Bai Xia / Cao Lei
5–1
Düürenbayaryn Mönkhtuyaa / Myagmaryn Bolorkhishig
Yoon Sun-kyung / Lee Mi-hwa
5–1
Myagmaryn Bolorkhishig / Düürenbayaryn Mönkhtuyaa
Kang Ji-sook
4–2
Myagmaryn Bolorkhishig
Yang Kum-yo / Lee Mi-kyung
5–0
Tömörbaataryn Batchimeg / Nyangaryn Enkhmaa
Luo Xiaojie / Liu Ya
5–0
Panadda Sunthornkalam / Sawitre Naree
Cao Lei
4–2
Tanikarn Jala
Bai Xia / Cao Lei
5–1
Nuttayanee Thanowsri / Sawitre Naree
Lin Mei-ling / Hsu I-chia
1–5
Naoko Higashi / Yuko Miyaji
1–4, 2–4, 0–4, 2–4, 5–3, 2–4
Chang Shu-chuan
2–4
Shino Mizukami
2–4, 3–5, 5–3, 2–4, 4–2, 3–5
Lin Li-jung / Cheng Shu-chen
4–5
Satoko Ishikawa / Tomoka Oku
4–1, 4–1, 3–5, 4–1, 4–2, 2–4, 3–5, 2–4, 6–8
Naoko Higashi / Yuko Miyaji
5–3
Josephine Paguyo / Dorothy-Jane Suarez
4–1, 0–4, 0–4, 2–4, 4–0, 5–3, 4–0, 4–0
Shino Mizukami
1–4
Josephine Paguyo
2–4, 1–4, 0–4, 4–1, 0–4
Satoko Ishikawa / Tomoka Oku
5–2
Divina Escala / Petrona Bantay
3–5, 4–0, 3–5, 4–1, 4–2, 4–2, 5–3
Naoko Higashi
4–0
Petrona Bantay
4–2, 4–0, 4–0, 5–3
Lin Li-jung / Cheng Shu-chen
5–1
Petrona Bantay / Divina Escala
Chang Shu-chuan
4–0
Josephine Paguyo
Hsu I-chia / Lin Mei-ling
5–3
Josephine Paguyo / Dorothy-Jane Suarez
5th–6th place [ edit ]
Panadda Sunthornkalam / Walaiwan Salakhontanawat
Dorothy-Jane Suarez / Karen Bundalian
Sawitre Naree
Josephine Paguyo
Sawitre Naree / Nuttayanee Thanowsri
Josephine Paguyo / Divina Escala
Tanikarn Jala
Petrona Bantay
Final round [ edit ]
Semifinals [ edit ]
Yoon Sun-kyung / Lee Mi-hwa
5–0
Lin Li-jung / Cheng Shu-chen
4–1, 5–3, 4–2, 5–3, 5–3
Kang Ji-sook
4–1
Chang Shu-chuan
5–3, 5–3, 3–5, 4–2, 4–0
Yang Kum-yo / Lee Mi-kyung
Lin Mei-ling / Cheng Shu-chen
Naoko Higashi / Yuko Miyaji
5–2
Luo Xiaojie / Liu Ya
4–1, 4–2, 3–5, 4–0, 1–4, 4–1, 5–3
Shino Mizukami
4–1
Cao Lei
4–2, 4–2, 1–4, 5–3, 4–2
Satoko Ishikawa / Tomoka Oku
5–2
Bai Xia / Cao Lei
4–2, 4–2, 4–2, 5–3, 2–4, 1–4, 4–1
3rd–4th place [ edit ]
Lin Li-jung / Cheng Shu-chen
Luo Xiaojie / Cao Lei
Lin Mei-ling
Luo Xiaojie
Chang Shu-chuan / Hsu I-chia
Wang Mei / Liu Ya
Lin Li-jung
Cao Lei
Lin Mei-ling / Cheng Shu-chen
Bai Xia / Liu Ya
Yoon Sun-kyung / Lee Mi-hwa
5–3
Naoko Higashi / Yuko Miyaji
3–5, 4–2, 1–4, 4–1, 4–1, 0–4, 4–2, 4–2
Kang Ji-sook
4–1
Shino Mizukami
5–3, 4–2, 5–3, 1–4, 4–1
Yang Kum-yo / Lee Mi-kyung
2–5
Satoko Ishikawa / Tomoka Oku
2–4, 5–3, 1–4, 3–5, 3–5, 4–2, 1–4
Yoon Sun-kyung
4–2
Naoko Higashi
2–4, 4–0, 3–5, 4–2, 5–3, 4–0
References [ edit ]
External links [ edit ]